شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز سوالات خود را برای کارشناسان روانشناسی سامانه مشاوره تخصصی دکترهمراه ارسال نمایید. سوالات ارسالی می‌بایست با رعایت قوانین و موازین سامانه که در صفحه ارسال سوال درج شده است، فرستاده شوند.

برای راحتی بیشتر لینک صفحه خرید کد مشاوره روانشناسی در ادامه آورده شده است.

نمونه پرسش و پاسخ

سلام دختر چهار و نیم ساله ای دارم که دقتش خیلی کمه، برای افزایش دقتش چکار کنم. خیلی سر به هواس، یک خواهر یک ساله داره. مهد فقط سه ماه رفت بعد دیگه دوستش نرفت اینم گفت منم نمیرم. بهش میگم برو یه چیزی رو بیار، اون شی کنار پا یا دستشه ولی دور و برشو نگاه میکنه هر چی هم آدرس بهش میدم بازم بعد از کلی مکث پیدا میکنه یا مثلا خیلی مواقع جلو پاشو نگاه نمیکنه و از رو پله موقع بالا یا پایین رفتن زمین میخوره.

موارد زیر را در کودک تان رعایت کنید:
- سطح انتظارات شما از کودک بالا نباشد چون او نمی تواند آن ها را برآورده کند و اضطراب موجب حواس پرتی او می شود.
- میزان خواب کافی و مفیدی داشته باشد.
- فرصت برای بازی هایی که موجب تخلیه انرژی او در روز شوند فراهم باشد.
- محیط خانه نیازهای عاطفی او را تامین کند و رفتارهای مثبت او تشویق شود.
- از برچسب هایی مثل "سر به هوا"، "خنگ" و ... جددا خودداری شود.
- جزئیات کاری که باید انجام دهد مرحله به مرحله به او گفته شود.

در صورت وجود علائم زیر حتما به طور دقیق مشاوره بگیرید:
- وقتی مشغول کاری است، چیزی مثل صدای زنگ یا حرکت حشره، حواس او را پرت کند.
- در نقاشی یا کارهای ظریف نتواند به جزئیات توجه کند.
- وسایلش را زیاد گم کند.
- در بازی یا هر کاری نتواند تمرکز کند و مدام از این شاخه به آن شاخه بپرد.

سرکار خانم لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی)

پسرم یک سال و ده ماهشه، هر چیزی که دستش باشه پرت می کنه یا با بچه ها که بازی می کنه یک دفعه یا گاز میگیره یا مو می کشه، هر چی دعواش هم می کنم اصلا تاثیری نداره، هر چیزی هم که بخواد رو بهش ندی اینقدر جیغ می زنه و گریه می کنه تا مجبور بشی بهش بدی، بی اعتناش هم که می کنی بدتر می کنه، دعواش هم می کنی باز بدتر می شه، ممنون میشم اگه راهنمایم کنید. به نظرم پسرم از بچه های دیگه خیلی عقب تره، هر کاری می کنم رنگ ها رو یاد نمی گیره. البته این رو هم بگم که مثلا وقتی میگم چیا تو خونمون زرده، میره میاره، ولی عنوانش رو یاد نمی گیره. کلا هم اطلاعاتش مثل بچه های دیگه نیست. به نظرم کوچیکتر که بود بهتر بود و زودتر چیزی رو یاد می گرفت. نگرانشم.

در مورد هیچ کدام از رفتارهای نامطلوب فرزندتون حساسیت نشان ندهید. حساسیت شما نه تنها سودی ندارد، بلکه فقط رفتار او را تشدید می کند.
شیوه های فرزند پروری خود را بررسی و اصلاح کنید. به عنوان مثال با دور کردن اشیاء و لوازم آسیب پذیر منزل، قوانین را بر محیط اعمال کنید، نه بر کودک خود. در این سن کودکان قوانین را درک نمی کنند و فقط از والدین خود الگو می پذیرند، مثلا اگر عادت پرت کردن دارد، اشیاء شکستنی و آسیب زا را از دسترس او دور سازید و کودک را به بازی یا سرگرمی مشغول کنید. اگر موی دیگران را می کشد به هیچ عنوان دعوا یا پرخاش نکنید و به آرامی دستان او را گرفته و با او گفتگو کنید و باز سرگرمش کنید.
از خود این سوال را بپرسید که کدام یک از رفتارهای کودکم حاصل الگوپذیری از رفتارهای ما به عنوان والدین اوست. کوچکترین رفتارهای پرخاشگرانه والدین روی فرزندان تاثیر گذار است.
در مورد رفتارهایی چون جیغ زدن و گریه کردن، بهترین روش تغافل یا بی محلی است. حتی اگر رفتارش تشدید شد صبور باشید و به کار خود ادامه دهید. به مرور رفتارش کاهش می یابد.
در مورد تشخیص رنگ ها و موضوعاتی که در آخر مطرح کردید باید دانست که در کودکان تفاوت های فردی وجود دارد و همه بچه ها هوش و توانایی های یکسان ندارند. در این مورد توصیه می شود به یک مشاور متخصص در حوزه کودک و نوجوان مراجعه بفرمایید.

سرکار خانم فاطمه شریفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی)

کد مشاوره روانشناسی

با خرید کد مشاوره روانشناسی و ارسال آن به همراه سوال، از امکانات زیر بهره‌مند خواهید شد:

  • مشاوره با کارشناس روانشناسی
  • ارسال سوال از طریق ایمیل یا تلگرام
  • امکان ارسال تصویر به همراه سوال
  • عدم انتشار تصاویر در فضای مجازی
  • امکان انتخاب کارشناس
  • دریافت پاسخ در کوتاه‌ترین زمان ممکن (حداکثر تا ۲۴ ساعت)

خدمات کلینیک روانشناسی و زناشویی

مشاهده خدمات سایر کلینیک‌ها

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط مشاورین ما در سامانه مشاوره تخصصی دکترهمراه، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است. مکاتبه شما با سامانه مشاوره تخصصی دکترهمراه نشان‌دهنده توافق شما با کلیه قوانین و مقررات می‌باشد.